Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

استفتائات آیة الله حاج آقا مجتبی تهرانی، احكام حج

اطلاعات موضوع

Kategori Adı استفتائات
Konu Başlığı استفتائات آیة الله حاج آقا مجتبی تهرانی، احكام حج
نویسنده موضوع eLOy
تاریخ شروع
پاسخ‌ها
بازدیدها
اولین پسند ارسالی
Son Mesaj Yazan eLOy

eLOy

مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jun 21, 2013
ارسالی‌ها
8,742
پسندها
14,848
امتیازها
113
وب سایت
www.biya2forum.ir
تخصص
نقاشی و خوشنویسی
ماه تولد

اعتبار :

احكام حج

# مالي از پدر به من به ارث رسيده است. آيا انجام حج بر من واجب است؟

• در صورت استطاعت، حج واجب است.

# شخص مستطيع براي رفتن به حج پولي را به حساب سازمان حج و زيارت مي ‏ريزد؛ ولي نوبت او 2 سال بعد خواهد بود. اگر در اين ميان آن شخص بميرد آيا حج از او ساقط مي ‏شود؟

• اگر در سال‏ هاي گذشته استطاعت داشته، در آن صورت حج از او ساقط نيست.

# اگر كسي در هنگام طواف به علت هجوم جمعيت از مسير حركت خود منحرف شود يا در وقت سعي صفا و مروه به عقب برگردد و نگاه كند وظيفة او چيست؟

• از همان جايي كه منحرف شده است طواف را ادامه بدهد و نگاه كردن به عقب در سعي صفا و مروه موجب خلل سعي نمي‏ شود.

# ساعت ده شب يازدهم ذي‏ الحجّه ‏الحرام ما را از مني به قصد طواف خانة خدا خارج نموده ‏اند. نظر به شرط وقوف و بيتوته در مني در صحت مناسك حج، تكليف حج ما چيست؟

• إن‏شاءالله صحيح است.

# آیا ‌از پتويي كه كنارة آن به صورت زيگزال دوخته شده است در وقت اضطرار در حال احرام مي‏ شود استفاده كرد؟

• ‌جايز نيست.

# آیا مسافر حج تمتّع مي‏ تواند از حولة قرضي استفاده كند؟

• مانعي ندارد.

# خانواده ‏اي عازم مكّه مكرّمه براي اعمال عمرة مفرده مي ‏باشند. فرزندي دارند كه دو سال و هفت ماه دارد و او را نيز با خود مي‌ برند. اعمال عمرة مفردة آن فرزند خردسال را چگونه بايد به‏ جا آورند؟

• هر آنچه را كه او نمي ‏تواند، وليّ او به نيابت او به‏ جا آورد.

# آيا زن مي تواند نيابت حج از مرد را داشته باشد و آيا به تكليف خودش عمل كند يا تكليف آن مرد؟

• مي‏ تواند و به تكليف خود عمل نمايد.

# آیا ‌می‏ توان به خاطر توهین فردی به مقدّسات از رفتن او به مکّه ممانعت نمود؟

• ‌چون رفتن به حج در ارتباط با سازمان و نهاد حج است باید از سازمان حج پرسیده شود.

# زني هستم كه بابت حج پولي را به حساب بانكي سازمان حج و زيارت ريخته و در نوبت قرار گرفته ‏ام و ظاهراً سه سال بعد نوبت من فرا مي ‏رسد. شوهرم اصرار دارد با دادن مبلغ بيشتر خارج از نوبت در سال جاري اين تشرّف صورت گيرد. با عنايت به اين اصرار و آمادگي همسرم آيا استطاعت بالقوّه من تبديل به استطاعت بالفعل شده است و بر من تشرّف در سال جاري واجب است؟

• در صورتي كه تضييع حق ديگران نباشد و مغايرت با قوانين و مقرّرات دولت نيز نداشته باشد تشرّف در سال جاري واجب است.

# من در مسجد النّبي در محراب منسوب به رسول خدا6 نماز خوانده ‏ام. آيا حجّ من درست و نماز من صحيح است؟

• نماز و حج صحيح است.

# خانمي نماز طواف نساء را به‏ جا آورده و تصوّرش اين بوده است كه قرائت نماز او صحيح مي‏ باشد. امّا پس از گذشت چند سال متوجّه شده كه قرائت وي صحيح نبوده است. تكليف حجّ او چيست؟

• حجّ او صحيح است.

# شخصي به بيماري پوستي مبتلا است و به منظور ادای فريضة­ حجّ تمتّع و يا عمرة مفرده عازم سرزمين وحي مي‏ شود و مي ‏بايست در وقت مقرّر مُحرم شود؛ اگر لباس احرام را بپوشد بيماري پوستي او در دستان و پاهاي او نمايان مي ‏‏شود و به لحاظ اجتماعي نگاه ترحّم ‏آمیز و سؤال برانگيز مردم، او را با سختي و خجالت روبرو مي‏ كند. آيا او مي‏ تواند از پوشش مكمّلي جهت استتار بيماري پوستي‏اش در كنار لباس احرام استفاده نمايد يا خير؟

• در وقت مقرّر باید مُحرم شود و لباس احرام را بپوشد و چون بیماری او جنبه اجتماعی دارد، مجوّز شرعی جهت پوشیدنِ پوشش مکمّل ندارد و در صورت استفاده از آن کفّاره دارد.

# آیا در مورد حج تمتع با توجه به اینکه در حال حاضر از زمان پیش ثبت نام تا زمان اعزام چندین سال فاصله وجود دارد، می‏ توان با پول قرضی ثبت نام کرد؟ یعنی اگر کسی در حال حاضر امکان گرفتن قرض و تسویه آن را تا قبل از مشخص شدن زمان اعزام داشته باشد، مستطیع حساب می‏ شود؟

• در صورتی که قبلاً مستطیع نبوده، وجوبی برای قرض نیست.

# همسرم به واسطه خرید فیش حج در سال 82، امسال به حج اعزام می‏ شود و من نیز با نامه ‏نگاری با سازمان حج، توانستم جواز خرید فیش آزاد را به ‏دست بیاورم و با خرید فیش از یک شخص، به صورت قانونی در کاروان همسرم ثبت نام کردم. از آنجا که مبلغی که من پرداختم، در مجموع به علت راضی کردن فروشتده فیش آزاد، هزینه محضر و شخص واسطه، بیش از رقم سازمان حج شده و اینکه به نظر خودم توان پرداخت این پول را با توجه به درآمد ماهیانه‏ ام دارم، آیا من مستطیع به حساب می‏ آیم و اعمالم صحیح است؟

• بله.

# اگر کسی ختنه کرده باشد و به حج برود و بعد معلوم شود قسمتی از غلاف از حشفه جدا نشده، تکلیف چیست؟

• اگر به قدری کم باشد که مورد اعتنا نباشد و صدق مختون شده باشد اشکال ندارد.

بالا پایین