Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

هر کس علی (ع) را امام دینش قرار دهد به عروة الوثقی در دین و جانش چنگ زده است

اطلاعات موضوع

Kategori Adı امیرالمؤمنین (ع)
Konu Başlığı هر کس علی (ع) را امام دینش قرار دهد به عروة الوثقی در دین و جانش چنگ زده است
نویسنده موضوع پــــــــــرستو
تاریخ شروع
پاسخ‌ها
بازدیدها
اولین پسند ارسالی
Son Mesaj Yazan پــــــــــرستو

پــــــــــرستو

مــدیـر بـازنشـسـتـه
تاریخ ثبت‌نام
Jun 26, 2013
ارسالی‌ها
824
پسندها
1,491
امتیازها
93
تخصص
ضــــد حال زدن , رک گویی
دل نوشته
قلــبها دریچه نفوذند انکــس که صادقانه نفوذ کند پایدارترین مهمان دل استـ
مدل گوشی
سیم کارت

اعتبار :

مؤذن جامی، محمدهادی - این شبها و روزها متعلق به امیرالمؤمنین علی علیه السلام است که ما مفتخر به پیروی ایشانیم . یکی از مشهور ترین مفسران اهل سنت امام فخر رازی است که در تفسیرش نوشته : هر کس علی (ع) را امام دینش قرار دهد به عروة الوثقی (یعنی به جایگاه محکمی) در دین و جانش چنگ زده است.

امام فخر رازی صاحب تفسیرکبیر به جهر قرائت «بسم الله» در نماز، مطابق مذهب شیعه امامیه و مخالف مذهب رسمی او (شافعی) و جمهور اهل سنت فتوا داده است. دلیلش این است که هنگامی که او راجع به بسم الله در تفسیر چند روایت نقل می کند که فلانی گفت ما پشت سر فلان کس نماز خواندیم، بسم الله را آهسته گفت، پشت سر فلانی .. تا می رسد به امام امیرالمومنین علیه السلام و می گوید که گروهی گفته اند ما پشت سر علی علیه السلام نماز خواندیم و ایشان بسم الله ها را بلند می گفت، به اینجا که می رسد می گوید:

من به این رای عمل می کنم، زیرا از رسول خدا رسیده است که حضرت (ص) فرمود: اللهم ادر الحق مع علی حیث دار. یعنی خدایا حق را با علی بگردان، علی هر کجا باشد حق هم همان جا باشد. پس من فهمیدم بسم الله را بلند گفتن حق است.

متن دو گفته او این است :

«من اتخذ علیا اماماً لدینه فقد استمسک بالعروة الوثقی فی دینه ونفسه»( هر کس علی (ع) را امام دینش قرار دهد به عروة الوثقی (یعنی به جایگاه محکمی) در دین و جانش چنگ زده است)؛ و

«ومن اقتدی فی دینه بعلی بن أبی طالب رضی الله عنه فقد اهتدی والدلیل علیه قوله (ص) اللهم أدر الحق مع علی حیث دار» (هرکس در دینش به علی بن ابی طالب رضی الله عنه اقتدا کند هدایت شده است و دلیل برآن، گفته پیامبر(ص) است که : خدایا حق را با علی بگردان).( تفسیر کبیر؛ ج 1، صص 180 و 182)

پیوست‌ها

• 2013_7_27_23_3_43.jpg
    2013_7_27_23_3_43.jpg
    25.6 کیلوبایت · بازدیدها: 16
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: eLOy
بالا پایین