Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

یک هم*صحبت همیشه مخالف

اطلاعات موضوع

Kategori Adı روانشناسی اجتماعی
Konu Başlığı یک هم*صحبت همیشه مخالف
نویسنده موضوع łєmєҺ∂קּ
تاریخ شروع
پاسخ‌ها
بازدیدها
اولین پسند ارسالی
Son Mesaj Yazan łєmєҺ∂קּ

łєmєҺ∂קּ

کاربر انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Dec 13, 2013
ارسالی‌ها
211
پسندها
158
امتیازها
0
وب سایت
fatemerahaa.blogfa.com
تخصص
ندارم
دل نوشته
من آن گلبرگ مغرورم که میمیرم ز بی آبی ولی با منتو خواری پی شبنم نمیگردم......
بهترین اخلاقم
میگن مهربونم
سیم کارت
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
تیم باشگاهی مورد علاقه
تیم ملی مورد علاقه

اعتبار :

وقتی مجبوری با فردی گفت وگو کنی که مدام به تو می گوید : من مخالفم، تو اشتباه می کنی، درست نمی گویی، من بهتر می فهمم! باید صبر ایوب داشته باشی.
هر وقت قرار است با مینا حرف بزنم ، دنیا روی سرم خراب می شود. سال هاست که یکدیگر را می شناسیم. او دختر مهربانی است اما زمانی که می خواهیم جدی حرف بزنیم، مطمئنم تا نظرم را بیان کنم ، با مخالفت سر سختانه ی او رو به رو می شوم. با دلیل و بی دلیل هزار آسمان و ریسمان را به هم می بافد که بفهمی اشتباه می کنی و چنین وچنان. هر چقدر سعی دارم یک موضوع مشترک با او پیدا کنم اما بازهم او نکته ای برای مخالفت کردن می یابد. دوستی و هم صحبتی با او برایم خسته کننده شده است. حتماً شما هم در زندگی به افرادی برخورد کرده اید که فکر می کنند عقل کل هستند . افرادی که در هر بحثی وارد شوند، نقش دادستان را بازی می کنند و کلاً با همه چیز مخالف اند. این گونه افراد یک سبک منحصر به خود دارند که پر است از افعال منفی و نقدهای طولانی . سبک آن ها در گفت وگو ، محاوره ی مخالفتی است. ویژگی های این سبک چگونه است؟ سبکی از تعامل و گفت وگو که در آن یکی از طرفین ، عقیده ی مخالف داشته و سعی در تغییر نظر طرف مقابل دارند. در یک کلام، افرادی که مدام به ما می گویند: تو اشتباه می گویی و من درست می گویم! و این حرف در اصل یعنی: تو نمی فهمی و من می فهمم! کسانی که از چنین روشی در ارتباط استفاده می کنند ، فاقد مهارت های لازم برای یک ارتباط مناسب و تاثیر گذار هستند زیرا در یک ارتباط صحیح باید موارد زیر رعایت شود؛ -دو نفر سعی کنند که در تعامل مشترک و برابر باشند. -هر دو فرد سعی در بالابردن عزت نفس طرف مقابل داشته باشند. -به یکدیگر نشان دهند که این ارتباط برای شان ارزشمند است. اما در سبک محاوره ی مخالفتی ، چنین فردی درست بر عکس همه ی موارد بالا عمل می کند. وی سعی دارد خود را بالاتر نشان دهد، طرف مقابل را محکوم به ندانستن کند و عزت نفس او را از بین ببرد. مخالفت های گاه دوست داشتنی البته حرف زدن با فردی که چنین سبکی در گفت وگوهای خود دارد در برخی مواقع خالی از لطف نیست. با چنین افرادی هیچ وقت یک گفت وگوی سرد و کوتاه نخواهید داشت. همیشه در مقابل هر اظهارنظر، حرفی برای گفتن دارند و مخالفتی که خود باب گفت وگوی بعدی باشد را باز می کنند . اگر قرار باشد دیر به دیر مجبور به تحمل چنین آدمی باشید، می توانید از هم صحبتی پر فراز و نشیب لذت ببرید در غیر این صورت تحمل چنین همکلامی نه مشکل که گاهی محال است! یک آینه بردارید نگاهی به نوع گفت وگوی خودتان با دیگران داشته باشید ، زیرا ممکن است شما از آن دسته افرادی باشید که دیگران از هم صحبتی با او کلافه و خسته می شوند. فراموش نکنید هیچ گاه افرادی که چنین مشکلی در ارتباط دارند، در مرحله ی اول نمی پذیرند دچار مشکل هستند. آن ها فکر می کنند حق با خودشان است. شاید شما هم چنین مشکلی داشته باشید، بد نیست از نزدیکان خود بپرسید و مدتی گفت وگوهای خود را زیر نظر بگیرید. تبدیل گفت وگوی مخالفتی به فعال اگر چنین مشکلی ندارید اما در نزدیکان تان شخصی را سراغ دارید که سبک محاوره ای مخالفتی دارد و همین رفتارش شما را آزار می دهد، بهتر است در این خصوص با او صحبت کنید. می توانید دوستانه به او بگویید این همه مخالفت با نظر بقیه به ضررش تمام می شود و روزی بی هم صحبت می ماند و یا کمی با طنز و شوخی مقابله به مثل کنید تا طعم یک هم صحبت همیشه مخالف را بچشد. مسلماً این راهکارها در مورد افرادی ست که بی دلیل و منطق به مخالفت می پردازند، وگرنه لازم نیست همیشه، همه ی آدم ها با شما موافق باشند. به او کمک کنید تا بتواند برخی مواقع به جای مخالفت ، سکوت کند. در قدم اول نمی توان انتظار داشت دیگران را تایید کند . همین که نگوید من مخالفم و تو اشتباه می کنی، یک قدم به اصلاح رفتارش نزدیک شده است. همچنین می توانید برای او جایزه ای تعیین کنید. هرگاه مخالفتی نکرد، دوستانه تر و با مهربانی بیش تر او را پذیرا باشید و هرگاه مخالفت بی موردی انجام داد، کمی خود را ناراحت نشان دهید. هر تغییر رفتاری زمان می برد. مهم این است که آن فرد، متقاعد شود رفتارش اشتباه است . در غیر اینصورت هرچه تلاش کنید، تغییر نخواهد کرد.

بالا پایین