Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

فضائل امیرالمومنین علیه السلام

اطلاعات موضوع

Kategori Adı امیرالمؤمنین (ع)
Konu Başlığı فضائل امیرالمومنین علیه السلام
نویسنده موضوع نگآر
تاریخ شروع
پاسخ‌ها
بازدیدها
اولین پسند ارسالی
Son Mesaj Yazan نگآر

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

قال رسول الله صلّی الله علیه و آله و سلّم :
کنت انا و علیّ نوراَ بین یدی الله عزّوجلّ قبل ان یخلق آدم باربعة عشر الف عام . فلمّا خلق آدم قسّم ذلک فیه و جعله جزئین فجزء انا و جزء علیّ .
( احمد حنبل در مسند و در کتاب فضائل علی ( علیه السّلام )

رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم ) فرمود :
من و علی ( علیه السّلام ) یک نور بودیم در برابر دو دست جلال و جمال خدای عزّو جلّ چهارده هزار سال قبل از آنکه خداوند آدم را خلق کند ، چون آدم را آفرید آن نور را خداوند در آدم به دو قسمت تقسیم کرد ، و آن را دو نیمه نمود ، نیمه ای مرا قرار داد ، و نیمه ای را علی ( علیه السّلام ) .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

در شب غزوه بدر رسول خدا صلّی الله علیه وآله و سلّم فرمود :
من یسقی لنا ماءَ ؟ فاحجم النّاس ، فقام علیّ فاحتضن قریة ، ثمّ اتی بئراَ بعیدة القعر مظلمة ، فانحدرفیها فاوحی الله الی جبریل و میکائیل و اسرافیل ، ان تأهّبو النصر محمّد و اخیه و حزبه ، فهبطوا من السّماء لهم لغظ یذعر من یسمعه ، فلمّا حاذو البئر ، سلّموا علیه من عند آخرهم اکراماَ له و اجلالاَ .
( احمد حنبل در کتاب فضائل علی ( علیه السّلام )

کیست برای ما آب بیاورد ؟ مردم همگی عقب کشیدند ، علی (علیه السّلام ) برخاست و مشکی را برداشت ، و آمد سر چاهی که بسیار تاریک بود ، از آن چاه پایین رفت خداوند به جبرئیل و میکائیل و اسرافیل وحی فرستاد که : برای نصرت محمد ( صلّی الله علیه و آله و سلّم ) و برادرش و حزبش آماده شوید ، آنها از آسمان به زیر آمدند . و یک صدای توأم با ابهامی داشتند که هر کس می شنید می ترسید ، چون به محاذات چاه رسیدند ، به جهت بزرگ داشت و تجلیل از مقام علی (علیه السّلام ) همگی به او سلام کردند .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

یا معاشر النّاس ، اقبل الیکم خیر النّاس بعدی ، و هو مولاکم ، طاعته مفروضة کطاعتی و معصیته محرّمة کمعیتی .
( غایة المرام ، جلد 2 ، صفحه 524 ، حدیث 4 )

رسول خدا صلّی الله علیه وآله و سلّم فرمود :
ای جماعت مردم ، بهترین مردم پس از من ، به شما رو آورد و اوست صاحب اختیار شما ، اطاعت از او واجب است مانند اطاعت من و معصیت او حرام است مانند سر پیچی از من .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

قال رسول الله صلّی الله علیه و آله وسلّم بعلیّ علیه السّلام :
ان ّ الله امرنی ان ادینک ولا اقضیک ، و اعلّمک لتعی ، و انزلت علیّ هذه الایة : و تعیها اذن واعیة ، فانت ( الاذن ) الواعیة لعلمی ، یا علیّ و انا المدینة و انت الباب و لا یؤتی المدینة الّا من بابها .
( شواهد التنزیل جلد 2 ، صفحه 272 ، حدیث 1009 )

رسول خدا صلّی الله علیه وآله و سلّم به حضرت علی علیه السّلام فرمود :
خداوند به من امر کرده است که تو را نزدیک کنم ، و تو را دور نکنم ، و به تو تعلیم نمایم تا فرا گیری و این آیه بر من نازل شد :
و تعیها اذن واعیة ،
پس تو گوش های فرا گیرنده علم و دانش من می باشی ،
ای علی علیه السّلام ، و من شهر علم می باشم ، و تو در آن شهری ، و در شهر نمی توان آمد مگر از ناحیه در آن .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

امام صادق ( علیه السّلام ) فرمود :
در قضیّه ای که در یمن پیش آمده بود علی ( علیه السّلام ) به شکلی حکم فرمود . اهل یمن به نزد رسول خدا ( صلّی الله علیه وآله وسلّم ) آمدند و گفتند :
انّ علیّاَ ظلمنا .

علی ( علیه السّلام ) در حکم این قضیّه به ما ظلم نموده است .
رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود :
انّ علیّاَ لیس بظالم و لم یخلق للظّلم و انّ علیّاَ ولیکم بعدی و الحکم حکمه والقول قوله لا یردّ حکمه الّا کافر و لا یرضی به الّا مؤمن .
( کتاب جلاء و شفاء و احن و محن )

حقاَ علی ( علیه السّلام ) ظالم نیست و برای ظلم خلق نشده است و حقاَ علی ( علیه السّلام ) ولی وصاحب اختیار شماست بعد از من ، حکم ، حکم اوست ، گفتار ، گفتار اوست حکم وی را رد نمی کند مگر کافر ، و او نمی پسندد مگر مؤمن .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

قال رسول الله صلّی الله علیه وآله و سلّم :

انّ الله ایّدنی یوم بدر و حنین بملائکة معتمین هذه العمامة و العمامة ( هی ) الحاجز بین المسلمین و المشرکین قاله علیه السّلام لعلیّ لمّا عمّمه یوم غدیرخمّ بعمامة سدل طرفها علی منکبه .

( فرائد السمطین جلد 1 ، باب 12 ، صفحه 75 )

رسول خدا صلّی الله علیه و آله وسلّم :

خداوند در روز غزوه بدر و غزوه حنین با فرشتگانی که بدین عمامه معمّم شده بودند مرا یاری کرد ، و عمامه حد فاصل میان مسلمین و مشرکین است . این گفتار را رسول خدا( صلّی الله علیه و آله و سلّم ) به علی (علیه السّلام ) در حالی گفت که :

در روز غدیر خم او را به عمامه ای که طرف آن را بردوش علی ( علیه السّلام ) انداخته بود معمّم کرد .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

عن الصّادق علیه السّلام :
نعطی حقوق النّاس بشهادة شاهدین و ما اعطی امیرالمؤمنین حقّه بشهادة عشر آلاف نفس یعنی الغدیر .
( مناقب ابن آشوب ، جلد 1 صفحه 529 )

امام صادق علیه السّلام فرمود :
ما حقوق مردم را به شهادت دو شاهد می دهیم ، و لکن حقّ امیرالمؤمنین ( علیه السّلام ) به شهادت ده هزار نفر یعنی حاضرین در روز غدیر داده نشد .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

یوم غدیر خمّ افضل اعیاد امتیّ ، و هو الیوم الّذی امرنی الله تعالی ذکره بنصب اخی علیّ ابن ابیطالب علماَ لامّتی یهتدون به من بعدی ، و هو الیوم الّذی اکمل الله فیه الدّین ، و اتم علی امّتی فیه النّعمة و رضی لهم الاسلام دیناَ .
( تفسیر فرات بن ابراهیم )

رسول خدا صلّی الله علیه وآله و سلّم فرمود :
روز غدیر خم با فضیلت ترین عیدهای امت من است . و آن روزی که خداوند مرا امر کرد به نصب برادرم علی بن ابیطالب ( علیه السّلام ) را شاخص و پیشوا برای امتم ، تا به او پس از من هدایت یابند ، و آن روزی ایست که خداوند در آن دین را کامل و نعمت را بر امت من تمام کرد ، و پسندید که اسلام دین آنها باشد .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

حبّ علیّ ایمان و بعضه کفر .
( ینابع المودة ، صفحه 55 )

محبت با علی ( علیه السلام ) ایمان و بعض با او کفر است .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

قال الصّادق علیه السّلام :
ولایتی لعلیّ بن ابیطالب علیه السّلام احب الیّ من ولادتی منه لانّ ولایتی فرض و ولادتی فضل .
( بحار ، جلد 39 ، صفحه 299 )

امام صادق ( علیه السّلام ) فرمود :
ولایت علی بن ابیطالب علیه السلام که دارای آن می باشم نزد من محبوبتر است از اینکه من فرزند جسمانی او هستم به جهت این که ولایت و پیرویم از حضرت علی علیه السّلام واجب است ، و فرزند جسمانی بودنم از علی علیه السّلام یک امتیاز و فضیلت است .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

انأ میزان العلم و علیّ کفّتاه .
( دیلمی در فردوس الاخبار )

رسول اکرم ( صلّی الله علیه و آله و سلّم ) فرمودند :
من ترازوی علم هستم وعلی ( علیه السّلام ) دو کفّه آن است .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

عن جبرئيل عن ميكائيل عن اسرافيل عن اللّوح عن القلم عن الله عزّوجلّ :
ولاية عليّ بن ابيطالب حصني فمن دخل حصني امن من عذابي .
(بحار جلد 39 صفحه 246)

از جبرئيل ، از ميكائيل ، از اسرافيل ، از لوح ، از قلم ، از خداي عزّوجلّ كه فرمود :
ولايت عليّ بن ابيطالب ( عليه السلام ) قلعه من است پس هر كس داخل قلعه من شود از عذابم در امان است .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

قال رسول الله صلّی الله و علیه وآله وسلّم :
من یرید أن یحیی حیاتی و یموت موتی ، و یسکن جنّة الخلد الّتی وعدنی ربّی ، فلیتولّ علیّ بن ابیطالب فانّه لن یخرجکم من هدیَ ، و لن یدخلکم فی ضلالة .
(مستدرک حاکم ، جلد 3 ، صفحه 128 )

حضرت رسول اکرم ( صلّی الله علیه وآله وسلّم ) فرمودند :
هر کس می خواهد به زندگی من زنده باشد ، و به مردن من بمیرد و در بهشت جاویدانی که پروردگارم به من وعده فرموده است ساکن گردد ، باید ولایت علیّ ابن ابیطالب علیه السّلام ) را داشته باشد ، چون او هیچ گاه شما را ازهدایت خارج نمی کند و هیچ وقت در ظلالت وارد نمی سازد .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

قال الصّادق علیه السّلام :
انّ العمل فی یوم الغدیر : ثامن عشر ذی الحجّة یعدل العمل فی ثمانین شهراَ .
( اقبال ، صفحه 465 )

امام صادق علیه السّلام فرمودند :
به درستی که عمل در روز غدیر که هیجدهم ماه ذی حجّه است ، معادل با عمل در هشتاد ماه است .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

قال الصادق علیه السّلام :
صوم یوم غدیر خمّ کفّارة ستّین سنة .
( اقبال ، صفحه 446 )

امام صادق علیه السّلام فرمودند :
روزه گرفتن در روز غدیر خم ، کفّاره گناهان شصت ساله است .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

قال رسول الله صلّی الله علیه وآله وسلّم :
لو انّ الرّیاض اقلام و البحر مداد و الجنّ حسّاب والانس کتّاب ، ما احصوا فضائل علیّ بن ابیطالب علیه السّلام .
( بحارجلد 28، صفحه 197 )

حضرت رسول اکرم ( صلّی الله علیه وآله وسلّم ) فرمودند :
اگر همه درختان عالم قلم شود و تمام دریاها مرکّب گردد و همه جنیان حساب گر و همه انسان ها نویسنده شوند ، نمی توانند فضایل امیرالمؤمنین ( علیه السّلام ) را بشمارند .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

علی از زبان پیامبر
مردی در برابر حضرت علی علیه السلام فخر فروشی کرد. رسول خدا صلی الله علیه و آله با شنیدن این سخنان، به حضرت علی علیه السلام فرمود:« تو باید بر همه اعراب افتخار کنی، زیرا پسرعمو و پدر همسرت، همسرت، برادر و عمو و فرزندانت بزرگوارترین افراد در میان اعراب هستند.
حلم و دانش تو از همه بیشتر است؛ در اسلام پیشتاز و پیشرو بوده*ای و جان و مالت را بیش از همه به خطر افکنده ای؛ کتاب خدا (قرآن) را بیشتر از همه خوانده ای و به سنت من از همگان آگاهتری؛در برخورد با دشمنان شجاعترین هستی و نزد خداوند و من بخشنده*ترین، زاهدترین، راستگوترین و محبوب*ترین مردم هستی.
تو پس از من سی سال زنده خواهی بود و عمرت را به عبادت خدا و صبر بر ستم قریش سپری خواهی کرد. آنگاه اگر یارانی یافتی، در راه خدا با آنان بر اساس تأویل قرآن خواهی جنگید، همان*گونه که همراه با من بر اساس تنزیل قرآن جنگیدی. سپس به شهادت خواهی رسید و محاسنت با خون سرت رنگین خواهد شد. قاتل تو همانند پی*کننده*ی ناقه*ی صالح نزد خداوند مبغوض و ملعون است.

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

سعد بن ابی وقاص می گوید: روز جمعه ای با رسول خدا صلی الله علیه و آله نماز صبح را به جماعت خواندیم. آن گاه پیامبر رو به ما کرد و بر خداوند متعال درود فرستاد و فرمود:
« روز قیامت من می آیم در حالی که علی بن ابیطالب علیه السلام پیش روی من است و به دستش لوای حمد دارد. لوای حمد دو تکه است، تکه ای از سُندس (حریر و دیبا) و تکه*ای از استبرق (حریر زربفت).
در این هنگام مردی بادیه نشین با شتاب به طرف رسول خدا رفت و گفت:« در باره علی بن ابی طالب چه می گویی، زیرا درباره او اختلاف فراوانی وجود دارد.»
رسول خدا لبخندی زد و فرمود:« ای اعرابی، چرا درباره علی اختلاف فراوانی وجود دارد؟ علی رابطه اش با من مانند سرم برای بدنم است و مانند دکمه برای لباسم. » (رسول خدا می*خواهد بگوید همان گونه که بدن بدون سر حیاتی ندارد و لباس بدون دکمه کاربردی ندارد، پیامبر منهای علی برای هیچ کس فایده ندارد؛ باید در کنار رسول خدا، علی را پذیرفت و به او مؤمن بود.)
آن عرب بادیه نشین با خشم به پیامبر گفت:« ای محمد، من نیرو و قدرتم از علی بیشتر است. آیا علی می تواند لوای حمد را حمل کند؟!»
پیامبر فرمود:« آرام بگیر، اعرابی! همانا خداوند روز قیامت به علی ویژگی های گوناگونی عنایت می کند: به او زیبایی یوسف می دهد و زهد یحیی و صبر ایوب و بخشش آدم و نیروی جبرئیل. لوای حمد به دست اوست، همه مردم در زیر این لواء هستند و گرداگرد او را امامان و تلاوت کنندگان قرآن و اذان گویان گرفته اند. و آنها کسانی هستند که در قبرها به بدنهایشان کرم نمی*افتد.»

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

قال رسول الله صلّی الله علیه و آله وسلّم :
انّ الله جعل ذریّة کلّ نبیّ فی صلبه و جعل ذریّتی فی صلب علیّ بن ابیطالب .
( ینابع المودة ، صفحه 252 )

راستی خداوند ذریه هر پیامبر ( صلّی الله علیه و آله وسلّم ) را در صلب خودش قرار داد و ذریه مرا در صلب علی ابن ابیطالب ( علیه السّلام ) نهاد.

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

خلقت انا و علیّ من نور واحد قبل ان یخلق الله آدم باربعة آلاف عام ، فلمّا خلق الله آدم رکب ذلک النّور فی صلبه فلم ینزل شیئاَ واحدا حتّی افترقنا فی صلب عبدالمطّلب ، ففیّ النّبوّة و فی علیّ الوصیّة .

( ینابع المودة ، صفحه 256 )

خداوند تبارک و تعالی چهارده هزار سال پیش از آ نکه آدم ابوالبشر را خلق کند من و علی ( علیه السّلام ) را از نور واحد آفرید چون آدم را خلق کرد آن نور را صلب او قرار داد و دائماَ آن نور نسلاَ بعد نسل واحد بود تا در صلب عبدالمطّلب به دو قسمت تقیسم شد ، نیمی به من و نیمی به علیّ بن ابیطالب منتقل شد ، پس نبوت را در من قرار داد و وصایت و ولایت را در علی علیه السّلام قرار داد .

بالا پایین