Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

فضائل امیرالمومنین علیه السلام

اطلاعات موضوع

Kategori Adı امیرالمؤمنین (ع)
Konu Başlığı فضائل امیرالمومنین علیه السلام
نویسنده موضوع نگآر
تاریخ شروع
پاسخ‌ها
بازدیدها
اولین پسند ارسالی
Son Mesaj Yazan نگآر

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

قال رسول الله صلّی الله علیه و آله و سلّم :
یا علیّ لو لا ان تقول طائفة من امّتی ما قالت النّصاری فی عیسی بن مریم لقلت فیک مقالاَ لا تمرّ بملاء من المسلمین الّا اخذ و التّراب من تحت رجلیک و فضل طهورک یستشفعون بهما و لکن حسبک أن ت***
منّی و انا منک .
( مناقب خوارزمی ، باب 13 )

رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود :
یا علی ( علیه السّلام ) ، اگر نبود که گروهی از امت من درباره تو سخنان نصاری در حق عیسی بن مریم می گویند ( که او را فرزند خدا می خواندند ) در فضیلت تو سخنی می گفتم که بر هیچ فرد و گروهی عبور نمی کردی مگر آن که خاک پایت را برای تبرک بر می داشتند و با قطره های آب وضویت استشفا می جستند اما همین فضیلت تو را بس که ، تو از من هستی و من از تو هستم .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

یا علیّ معک یوم القیامة عصا من الجنة تزود بها المنافقین عن الحوض .
( ذخائر العقبی ، صفحه 91 )

رسول خدا صلّی الله علیه و آله وسلّم فرمودد :
یا علی ( علیه السّلام ) ، با تو در روز قیامت عصائی است از عصاهای بهشتی که با ان منافقین را از بهشت می رانی .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

علیّ منّی کنفسی ، طاعته طاعتی و معصیته معصیتی .
( ینابع المودة ، صفحه 55 )

مقام و منزلت علی ( علیه السّلام ) نسبت به من مانند جان و نفس من است نسبت به من ، پیروی او پیروی از من ، و مخالفت با او مخالفت با من است .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

ولیّ علیّ ولیّ الله وعدوّ علیّ عدوّ الله .

دوست علی (علیه السّلام ) دوست خدا و دشمن علی ( علیه السّلام ) دشمن خداست .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

علیّ مع الحقّ و الحقّ معه لا یفترقان .

علی ( علیه السّلام ) با حق است و حق با علی ( علیه السّلام ) است ، هیچ گاه از هم جدا نمی شوند .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

شیعة علیّ هم الفائزون یوم القیامة .
( ینابیع المودة ، صفحه 55 )

رسول خدا صلّی الله علیه و آله وسلّم فرمود :
در روز قیامت شیعیان علی ( علیه السّلام ) رستگارنند .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

قال رسول الله صلّی الله علیه و آله وسلّم :
علیّ خیر البشر ، من شکّ فیه فقد کفر .
( ینابع المودة ، صفحه 247 )

علی ( علیه السّلام ) بهترین فرد بشریّت است ، کسی که شک کند حقاَ کفر ورزیده است .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم بازوی علی علیه السّلام را گرفت و فرمود :
هذا امیر البررة ، و قاتل الکفرة ، منصور من نصره مخذول من خذله ، ثمّ مدّبها صوته ، فقال : انا مدینة العلم و علیّ بابها ، فمن اراد العلم فلیأت الباب .
( غایة المرام ، صفحه 120 ، حدیث 1 )

این است امیر نیکوکاران ، و کشنده کافران ، یاری شده است کسی که او را یاری کند ، و کسی که یاری او را ترک کند یاری نمیشود، و پس از آن رسول خدا ( صلّی الله علیه و آله و سلّم ) صدای خود را با این کلمات بلند نمود ، پس فرمود : من شهر علم هستم و علی ( علیه السّلام ) درب آ ن است ، بنابراین هر کس طالب علم است باید از آن درب بیاید .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

خیر من یمشی علی الارض بعدی علیّ ابن ابیطالب .
( مناقب خوارزمی ، صفحه 63 )

بهترین کسی که بعد از من بر روی زمین راه برود علیّ ابن ابیطالب ( علیه السّلام ) است .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

از ابی ذرغفّاری روایت شده است که فرمود :
نظر النّبیّ الی علیّ ابن ابیطالب فقال :
هذا خیر الأوّلین من اهل السّماوات و الأرضین ، و هذا سیّد الصّدّیقین هذا سیّد الوصیّین و امام المتّقین و قائد الغرّ المحجّلین .
( غایة المرام ، صفحه 621 ، حدیث 21 )

پیامبر( صلّی الله علیه و آله و سلّم ) نظری به علیّ ابن ابیطالب ( علیه السّلام ) نمودند و فرمودند :
این است بهترین مخلوقات خدا در آسمانها و زمین ها ، این است سیّد و بزرگ صدّیقان ، این است سالار و سرور اوصیای پیامبران ، و پیشوای پرهیزکاران و راهبر درخشنده چهرگان و روشن صورتان در بهشت .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

قال رسول الله صلّی الله علیه و آله وسلّم :
یا علیّ انت اخی و انا اخوک ، انا المصطفی للنّبوّة و انت المجتبی للأمامة . انا و انت ابوا هذه الأمّة ، و انت وصیّی و وارثی و ابو ولدی ، اتباعک اتباعی واولیاؤک اولیائی و اعداؤک اعدائی .
( ینابع المودة باب 41 ، صفحه 123 )

ای علی تو برادرمن ، هستی و من برادر تو ، هستم . من برای نبوت برگزیده شدم و تو برای امامت انتخاب شده ای ، من و تو دو پدر این امت هستیم ، و تو وصی من هستی و وارث من و پدر فرزندان من ، پیروان تو پیروان من ودوستان تو دوستان من و دشمنان تو دشمنان من اند .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

از ابن عباس روایت شده که گفت :
دعانی رسول الله فقال لی :
ابشّرک انّ الله تعالی ایّدنی بسیّد الأوّلین و الأخرین و الوصیّین علیّ فجعله کفو ابنتی ، فان اردت ان تنتفع فاتّبعه .
( ینابیع المودة ، صفحه 239 )

ابن عباس گوید :
پیامبر خدا ( صلّی الله علیه و آله وسلّم ) مرا خواند و به من فرمود:
تو را بشارت می دهم که خدای تعالی مرا به سیّد اولین و آخرین و سیّد وصیّن علیّ ابن ابیطالب ( علیه السّلام ) مؤیّد گردانید و او را همتای دختر من قرار داد ، پس اگر می خواهی بهره مند شوی از او پیروی کن .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

قال رسول الله صلّی الله علیه وآله وسلّم :
انّ جبرئیل اتانی فقال : یا محمّد ربّک یأمرک بحبّ علیّ بن ابیطالب و یأمرک بولایته .
( بحار جلد 39 ، صفحه 273 )

حضرت رسول اکرم ( صلّی الله علیه وآله وسلّم )فرمودند :
براستی جبرئیل نزد من آمد و گفت : ای محمّد ( صلّی الله علیه وآله وسلّم ) پروردگارت تو را به محبّت و ولایت علیّ ابن ابیطالب ( علیه السّلام ) امر می کند .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

امادرباره علي(ع) و فاطمه زهرا(س) بايد گفت که وضعيت اين دو معصوم(ع) نيز مانند
پيامبر(ص) و خديجه و حتي مي توان ادعا کرد که بالاتر بود به گونه اي که پيامبر(ص) به
علي(ع) مي فرمود: سه چيز به تو عطا شده که به من نشده است: «اول اين که داماد شخصي
مانند من هستي (داماد پيامبر هستي)، همسري چون فاطمه داري و فرزنداني چون حسن و
حسين(ع).
(بحارالانوار، ج 39، ص 77)

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

یا علیّ لو انّ عبدَا عبدالله عزّوجلّ مثل ما قام نوح فی قومه و کان له مثل احد ذهبا فانفقه فی سبیل الله و مدّ فی عمره حتیّ حجّ الف عام علی قدمیه ثمّ قتل بین الصّفا و المروة مظلوماَ و لم یوالک <یا علیّ > لم یشمّ رائحة الجنة و لم یدخلها .
( مناقب خوارزمی طبع ایران ، صفحه 28 )

یا علی ( علیه السّلام ) ، اگر بنده ای خدای عزّوجلّ را به مقداری که حضرت نوح بندگان را به خدا پرستی دعوت فرمود عبادت کند ، و به اندازه کوه احد طلا در راه خداوند انفاق کند ، و عمرش طولانی گردد به اندازه ای که هزار حج با پای پیاده به جای آورد ، سپس بین صفا و مروه مظلومانه کشته شود ولی دوستی تو را نداشته باشد بوی بهشت به مشامش نمی رسد و داخل آن نمی شود .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

یا علیّ لو انّ عبدَا عبدالله عزّوجلّ مثل ما قام نوح فی قومه و کان له مثل احد ذهبا فانفقه فی سبیل الله و مدّ فی عمره حتیّ حجّ الف عام علی قدمیه ثمّ قتل بین الصّفا و المروة مظلوماَ و لم یوالک <یا علیّ > لم یشمّ رائحة الجنة و لم یدخلها .
( مناقب خوارزمی طبع ایران ، صفحه 28 )

یا علی ( علیه السّلام ) ، اگر بنده ای خدای عزّوجلّ را به مقداری که حضرت نوح بندگان را به خدا پرستی دعوت فرمود عبادت کند ، و به اندازه کوه احد طلا در راه خداوند انفاق کند ، و عمرش طولانی گردد به اندازه ای که هزار حج با پای پیاده به جای آورد ، سپس بین صفا و مروه مظلومانه کشته شود ولی دوستی تو را نداشته باشد بوی بهشت به مشامش نمی رسد و داخل آن نمی شود .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

اخذ النّبیّ ( صلّی الله علیه و آله وسلّم ) بید علیّ بن ابیطالب ، فقال :
ابشر و ابشر ،انّ موسی دعا ربّه ان یجعل له وزیراَ من اهله هارون ، و انّی ادعوا ربّی ان یجعل لی وزیراَ من اهلی علیّ اخی ، اشدد به ظهری و اشرکه فی امری .
(شواهد و التنزیل ، جلد 1 ، صفحه 368 )

رسول خدا صلّی الله علیه و آله وسلّم دست علی ( علیه السّلام ) را گرفت و فرمود :
بشارت باد ، بشارت باد ، موسی از پروردگار خود خواست تا از اهل او هارون را برای او وزیر کند . و من از خدا می خواهم که برای من از اهل خودم . علی ( علیه السّلام ) برادر مرا وزیر من گردان تا به واسطه ی او پشتم را محکم کنم و او را در امر خودم شریک گردانم .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

انا اوّل من یدعی یوم القیامة ، فأقوم عن یمین العرش فی ظلّه ، ثم اکسی حلّة ، ثمّ یدعی بالنّبییّن بعضهم علی اثر بعض ، فیقومون عن یمین العرش ، و یکسون حللاَ ، ثمّ یدعی بعلیّ بن ابیطالب لقرابته منّی و منزلته عندی ، و یدفع الیه لوائی لواء الحمد ، ادم و من دونه تحت ذالک اللّواء . ثمّ قال لعلیّ : فتسیر به حتّی تقف بینی و بین ابراهیم الخلیل . ثمّ تکسی حلّة و ینادی مناد من العرش : نعم العبد ابواک ابراهیم و نعم الاخ اخوک علیّ ، ابشر فانّک تدعی اذا دعیت و تسکی اذا کسیت ، و تحیا اذا حییت .
( مسند احمد حنبل ، فضائل احمد حنبل )

من اولین کسی هستم که در روز قیامت خوانده می شوم ، و در طرف راست عرش خداوند در سایِۀ عرش می ایستم ، و پس از آن در برم حلّه بهشتی پوشاینده می شود و سپس پیامبران بعضی از آنها به دنبال بعضی دیگر خوانده می شوند و آنها هم در جانب راست عرش می ایستند ، و در بر آنها حلّه های بهشتی پوشانیده می شود ، و سپس علّی ابن ابیطالب ( علیه السّلام ) به جهت قرابتی که با من دارد ، و منزلت و مقامی که نزد من دارد خوانده می شود ، و لواء من که لواء حمد است به دست او داده می شود ، تمام پیامبران ، حضرت آدم و کسانی که پائین تر از او ، هستند ، همه در زیر آن لواء قرار می گیرند .
در این حال پیامبر ( صلّی الله علیه و آله وسلّم ) به علی ( علیه السّلام ) فرمودند : تو هم به راه می افتی تا در میان من و ابراهیم خلیل وقوف می کنی ، و در این هنگام ، یک حلّه بهشتی به تو پوشانیده می شود و یک کنادی از عرش ندا می دهد : چه خوب بنده ایست پدر تو ابراهیم ، و چه خوب برادری ایست برادر تو علی (علیه السّلام ) .
ای علی ( علیه السّلام ) : بشارت باد بر تو ، زیرا تو خوانده می شوی وقتی که من خوانده می شوم ، و پوشانده می شوی وقتی که من پوشانده می شوم ، و زنده می شوی وقتی که من زنده می شوم .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

قال ابن عبّاس :
شهدنا رسول الله تسعة اشهر یأتی کلّ یوم باب علیّ بن ابی طالب عند وقت کلّ صلاة ، فیقول :
السّلام علیکم و رحمة الله و برکاته اهل البیت ( انّما یرید الله لیذهب عنکم الرّجس اهل البیت و یطهّرکم تطهیراَ ) الصّلاة رحمکم الله کلّ یوم خمس مرّات .
(سیوطی در الدّر المنثور جلد 5 ، صفحه ی 199 )

ابن عباس می گوید :
ما شاهد بودیم که رسول خدا ( صلّی الله علیه و آله و سلّم ) نه ماه هر روز هنگام هر نماز در خانه علیّ ابن ابی طالب ( علیه السّلام ) می آمد و می فرمود :
سلام خدا و رحمت خدا و برکات خدا بر شما اهل بیت باد ، و سپس آیه ی تطهیر را در شأن آنها قرائت می نمود و سپس می فرمود : نماز ، خدا شما را رحمت کند ، و این عمل را رسول خدا ( صلّی الله علیه و آله و سلّم ) در هر شبانه روز پنج مرتبه اوّل وقت هر نمازی به جا می آورد .

نگآر

کپیده قشنگو
مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 2, 2013
ارسالی‌ها
1,614
پسندها
1,829
امتیازها
113
تخصص
عکاسی
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
ماه تولد

اعتبار :

چون پیامبر بزرگوار ( صلّی الله علیه و آله و سلّم ) : از غزوه ی حنین مراجعت فرمود آیه ی : اذا جاء نصرالله و الفتح نازل شد ،
پیامبر ( صلّی الله و علیه و آله و سلّم ) بسیار می فرمود : سبحان الله ، استغفر الله ،
و سپس فرمود :
یا علیّ انّه قد جاء ما وعدت به جاء الفتح و دخل النّاس فی دین الله افواجا ، و انّه لیس احدُ احقّ منک بمقامی لقدمک فی الاسلام ، و قربک منّی ، و صهرک و عندک سیّدة العالمین ، و قبل ذلک ما کان من بلاء ابی طالب عندی حین نزل القران ، فانا حریصُ علی ان اراعی ذلک لولده .
( تفسیر ثعلبی )

ای علی علیه السّلام :
به درستی که آنچه به من وعده داده شده بود ، رسید ؛ فتح و پیروزی از جانب خدا رسید ، و مردم فوج فوج ، و دسته دسته ، در دین خدا داخل شدند ، و حقاَ هیچ یک از مردم ، سزاوار تر از تو ، به مقام من نیست ، به جهت قدمت تو در اسلام ، و نزدیکی تو به من ، و دامادی تو ، و در نزد تو فاطمه سیده ی نساء عالمین است و از همه اینها مقدّم تر ، آن شدائد و مصائبی است که به خاطر حفظ من بر پدرت ابو طالب رسید در مکّه ، چون قرآن نازل شد ، و من بسیار میل دارم که حقّ وی را در پسرش مراعات کنم .

بالا پایین