سوالی دارید؟

شما میتوانید سولات خود را در انجمن مربوط ارسال کنید

پاسخ

شما پاسخ های جدید به موضوعات را در اینجا مشاهده کنید

تماس با مدیران

درصورت ارتباط با مدیران میتوانید اقدام نمایید

۱۰ سبک معماری کلیدی و معرفی مشخصه اصلی هر کدام

آرک داتام

کاربر انجمن
عضویت
Mar 23, 2020
ارسال ها
1
امتیاز واکنش
2
امتیاز
3

امتیاز:

تا به حال شده به یک ساختمان و یا یک پروژه معماری نگاه کنید و با خود بیندیشید که سبک معماری آن چیست؟ آیا سبک باوهاوس است و یا سبک مدرن؟ رمانسک است یا نئو کلاسیک؟ برای شناخت انواع سبک معماری و اصول معماری، باید نکات بسیاری را در یک سازه در نظر بگیرید؛ به ویژه اگر ساختمانی که اصول معماری آن را بررسی می‌کنید قدمت طولانی داشته باشد و در طول زمان خصوصیات متفاوتی را به خود جلب کرده باشد. اگر به هنر معماری علاقمندید و یا قصد اجرا پروژه معماری دارید خواندن این مقاله از وبسایت آرک داتام بسیار به شما توصیه می‌شود.[IMG]

نمونه پروژه های معماری


سبک معماری ویکتوریایی (Victorian)
دوران ویکتوریایی (در بین اواسط قرن 19 تا اواخر آن) شاهد بازگشت بسیاری از اصول معماری در انواع پروژه معماری آن دوره بود؛ از جمله سبک گوتیک احیا شده (Gothic Revival)، تودور (Tudor)، رمانسک (Romanesque) که جز اصول معماری اروپایی بودند در کنار تاثیراتی که از آسیا و خاورمیانه وارد اروپا شده بود. در این دوران که متقابل با انقلاب صنعتی اروپا بود، خانه‌های زیادی با معماری ویکتوریایی ساخته شد، که باعث رونق بازار مسکن در آن دوران شد.

ویژگی های کلیدی
در این سبک معماری شاهد خانه هایی شبیه خانه عروسک هستیم با جزییات تر و تمیز و دقیق؛ در کنار پنجره های ارسی، پنجره های شاهنشین، 2-3 ورودی با ابهت، شکل های نامتقارن، سقف شیروانی 4 طرفه با شیب تند، ایوان در دور تا دور ساختمان و رنگ‌های روشن.

این سبک معماری کجا دیده می شود؟
تعداد زیادی از خانه ها در انگلستان، آمریکا و استرالیا با این اصول معماری دیده می‌شوند.[IMG]

نمونه پروژه معماری ویکتوریایی


معماری اسلامی (Islamic)
پروژه معماری اسلامی منحصر بفرد خاورمیانه نیست با وجود اینکه شروع آن از خاورمیانه بوده و معماری اسلامی از اصول معماری در خاورمیانه به شمار می‌آید.

شروع سبک معماری اسلامی به قرن ۷ام میلادی برمی‌گردد. معماران اسلامی تعداد کثیری پروژه معماری خارقالعاده و بزرگ با زمینه مذهبی از خود به جا گذاشته‌اند که می‌توانید آن‌ها را در ایران، شمال آفریقا و اسپانیا مشاهده کنید. یک مسجد نمونه‌ی بسیار خوبی برای نمایش معماری اسلامی است که شامل قوس‌های تیز، گنبد و حیاط است. در این سبک، طراحی‌های سطحی نسبت به طراحی‌های ۳ بعدی اولویت دارند.

ویژگی‌های کلیدی
قوس‌های نعل اسبی، طرح‌های هندسی، تمرکز بیشتر بر معماری و طراحی داخلی نسبت به طراحی نما و معماری خارجی، سطوح با حفره‌های فراوان و… از ویژگی‌های معماری اسلامی هستند.

کجا می‌توان از این قبیل پروژه‌ معماری را دید؟
مسجدهای خاورمیانه به ویژه ایران و ترکیه.[IMG]

مسجد ایاصوفیه به سبک معماری اسلامی


سبک رمانسک (Romanesque)
برای مطالعه ادامه مطالب به لینک زیر مراجه کنید
👇👇👇👇
سبک معماری
 

سایه های بیداری

کاربر انجمـن :)
عضویت
May 26, 2019
ارسال ها
674
امتیاز واکنش
1,396
امتیاز
93

امتیاز:

بناهای بانک ملی و راه آهن ایران ، جزو سبک نئو کلاسیک محسوب می شود آیا ؟
 
بالا پایین