Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

گفتگو با پیرغلامی که هفتاد سال است یاحسین(ع) می*گوید

• نویسنده موضوع sting
  • تاریخ شروع
  • Tagged users هیچ

اطلاعات موضوع

Kategori Adı مقالات دینی و مذهبی
Konu Başlığı گفتگو با پیرغلامی که هفتاد سال است یاحسین(ع) می*گوید
نویسنده موضوع sting
تاریخ شروع
پاسخ‌ها
بازدیدها
اولین پسند ارسالی
Son Mesaj Yazan عزیز بابایی

sting

معـاون ارشـد انجمـن
تاریخ ثبت‌نام
Jun 26, 2013
ارسالی‌ها
27,708
پسندها
5,661
امتیازها
113
وب سایت
www.biya2forum.com
تخصص
کیسه بوکس
دل نوشته
اگه تو زندگی یکی از سیم های سازت پاره شد... آهنگ زندگیتو رو جوری ادامه بده هیچکس نفهمه به تو چی گذشت ، حتی اونیکه سیم رو پاره کرد!
بهترین اخلاقم
نــــدارم
سیم کارت
تیم ایرانی مورد علاقه
تیم باشگاهی مورد علاقه
تیم ملی مورد علاقه

اعتبار :

عشق به أباعبدالله(ع) کوچک و بزرگ نمی*شناسد. با فرارسیدن ماه عزای سرور و سالار شهیدان بر آن شدیم تا شما کاربران گرامی را با تنی چند از پیرغلامان و سینه سوختگان عشق حسینی آشنا کنیم.
به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران؛تمام مردم ابرکوه و شهرهای همجوار با صوت زیبای مداح اهل بیت «سید جلیل قائم محمدی» که همگان او را «آقا جلیل» می*نامند، آشنا هستند، مداحی که حدود ۷۰ سال است با صدای دلنشین خود مردم را به سوگ اباعبدالله الحسین (ع) میهمان می*کند. گفتگوی ساده و صمیمی با این پیرغلام اهل بیت تقدیم کاربران عزیز باشگاه شبانه می گردد.

آقا جلیل با شعری زیبا سخنش را آغاز کرد:
عمری است که دم به دم علی می*گویم در حال نشاط و غم علی می*گویم
یک عمر علی گفته*ام انشاء الله در باقی عمر هم علی می*گویم.

سید جلیل این گونه از زندگی یک پیرغلام امام حسین (ع) روایت می کند: با توجه به اینکه پدر بزرگ و دایی*هایم اهل منبر و خوش صدا بودند، با تشویق آنان در سن۱۲و۱۳ سالگی به نوحه خوانی پرداختم. دایی*هایم نوحه می*خواندند. مادرم آن*ها را حفظ می*کرد و من که باسواد خانه بودم یادداشت می*کردم و می*خواندم.

به یاد دارم اولین بار هنگامی که به نوحه خوانی پرداختم به تشویق پدرم بود و صاحب مجلس (مرحوم حاج سید مرتضی زارع) از من برای روزهای دیگر دعوت کرد و بعد هم به مجالس دیگر رفتم. چندین سالی هم که برای کار خیاطی به شیراز می*رفتم در ایام محرم به ابرکوه می*آمدم و به نوحه سرایی می*پرداختم.

«آقا جلیل» در مورد حال و هوای محرم در آن سال*ها می گوید: یادش به خیر، آن زمان*ها همه مردم ابرکوه در حسینبه درب قلعه جمع می*شدند و با هم به مجالس مختلف سر می*زدیم. روز عاشورا نیز کاه به سر می*ریختیم و موقع ورود به هر مجلس روضه خوانی؛ گریه*ها سر داده می*شد و با زدن کاسه*ای در حوض آب و» آب سبیل «گفتن، سیل اشک بود که از چشم مردم سرازیر می*گشت.

این مداح اهل بیت به گفته خودش همه زندگیش را مدیون امام حسین (ع) است و البته خاطراتی را نیز برایمان نقل می*کند.

می*گوید: بعضی از افراد مرحوم مادرم را در جایگاه خوبی دیده*اند که با سئوال از ایشان متوجه شده*اند که اثر نوحه خوانی برای سرور و سالار شهیدان است و ادامه می دهد: معالجه پای دردمندم قبل از محرم یکی از سال*ها نیز با عنایت امام حسین (ع) می*سر شد و در زمانی که باید به عزاداری بپردازم، شفا گرفتم.

آقا جلیل البته علاقه خاصی به نوحه*های سنتی ابرکوه دارد و مردم نیز دلباخته نوحه*های او و به خصوص نوحه*ای که مردم به یاد مطلع این نوحه، آن را «بهر اسیری زینبم» نامیده*اند، هستند. «سید» البته علت توجه مردم به نوحه*های خود و این نوحه خاص را این گونه بیان می*کند: نوحه*ای که با صداقت گفته شده باشد، بر دل می*نشیند.

آقا جلیل اولین نوحه*ای را هم که خوانده است به یاد دارد و ابیاتی از آن را با سوز همیشگی برایمان می*خواند:
«زینب غم زده از گردش دوران گله دارد/ زن ماتم زده بنگر چقدر حوصله دارد
چه ستم*ها که کشیدم/ چه الم*ها که بدیدم
بس که از ضربت سیلی جلوی شمر دویدم/ صورتم نیلی و پایم اثر آبله دارد
چه ستم*ها که کشیدم/ چه الم*ها که بدیدم
عابدین گفت به زینب که ابا عمه محزون/ تا به کی گردن من طاقت این سلسله دارد
چه ستم*ها که کشیدم».

در پایان با زبان جان، صبح عاشورا و وصیت امام به خواهرش را در نوحه «آقا جلیل» جستجو می*کنیم.
«بهر اسیری زینبم خود را مهیا کن/ امر من اجرا کن
خواهر به جان من تو کمتر شور و غوغا کن/ امر من اجرا کن
رأس مرا گر کودکانم روی نی دیدند/ چون بید لرزیدند/ یک یک عزیزان مرا خواهر تصلی کن/ امر من اجرا کن
رفتی اگر شام خراب*ای دختر زهرا/ تو هم ره اعداء/ در راه شام و کوفه با دشمن مدارا کن/ امر من اجرا کن
اندر کنار راس من کمتر تو غوغا کن/ امر من اجرا کن
دیدی سرم را گر میان طشت زر زینب/ روزت شود چون شب/ با یک سخنرانی یزید دون تو رسوا کن/ امر من اجرا کن
خواهر در آن ساعت کز این دشت بلا رفتی/ از کربلا رفتی/ بزم عزایی هم برای من تو برپا کن/ امر من اجرا کن.»

ستاره

کـاربـر ویــژه
تاریخ ثبت‌نام
Oct 2, 2013
ارسالی‌ها
540
پسندها
666
امتیازها
0
مدل گوشی
سیم کارت
برند گوشی
نوع آنتی ویروس
ماه تولد

اعتبار :

خدایا... دلم.روحم رو از اغیار و غیر خودت خالی کن.منو به سوی خودت بر گردون..........

عزیز بابایی

ناظم انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jul 22, 2013
ارسالی‌ها
1,431
پسندها
1,851
امتیازها
113
تخصص
شاد کردن دوستان