Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

وجود عیب در مبیع

• نویسنده موضوع eLOy
  • تاریخ شروع
  • Tagged users هیچ

اطلاعات موضوع

Kategori Adı پاسخ به سوالات حقوقی
Konu Başlığı وجود عیب در مبیع
نویسنده موضوع eLOy
تاریخ شروع
پاسخ‌ها
بازدیدها
اولین پسند ارسالی
Son Mesaj Yazan eLOy

eLOy

مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jun 21, 2013
ارسالی‌ها
8,742
پسندها
14,848
امتیازها
113
وب سایت
www.biya2forum.ir
تخصص
نقاشی و خوشنویسی
ماه تولد

اعتبار :

وجود عیب در مبیع

نام: محمد

پرسش: سلام، محمد هستم ،من یه ماشین خریدم که به شرط بی رنگی به من فروخته شد که کامل پول خودرو رو دادم و وکالت فروش زدن برام اما تعویض پلاک نکردم به این دلیل که ۲روز بعد فهمیدم که خودرو رنگ داره از طریق شورای حل اختلاف شکایت کردم درخواست کارشناسی دادم کارشناس تایید کرد و همینطور قیمت خودرو رو کمتر از قیمتی که خریدم کارشناسی کردند و پرونده به دادگاه حقوقی فرستاده شد..خواستم به من بگید که از نظر قانونی و شرعی میتونم به حقم برسم وخودرو رابرگردانم به صاحبش؟این پرونده از نظر شرعی و قانونی شامل چه قانونی هستش و جرم چی میشه در شرع؟ممنون

پاسخ: دوست عزیز، اگر عیب به راحتی قابل مشاهده نباشد، شما (خریدار) می توانید معامله را به دلیل عیب مخفی فسخ کنید مگر این که فروشنده ثابت کند که موضوع را به اطلاع خریدار رسانده است. اگر با نگاه کردن معمول عیب هویدا شود، در این صورت فروشنده باید ثابت کند که از عیب مطلع نبوده است تا بتواند بیع را فسخ کند. (مستفاد از مواد ۴۲۳ و ۴۲۴ قانون مدنی) اگر عیب خیلی تفاوت قیمت ایجاد نکند، بهتر است از طرح دعوی خودداری کنید.موفق باشید.

فروغ نظربیگی
کارشناس ارشد حقوق خصوصی وکیل دادگستری و مشاور حقوقی
(مشاور حقوقی شرکت وارداتی تدبیر سم پارسا)
http://hoghogh2000.blogfa.com/

بالا پایین