Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

سفر به جنگل یخ*ها در شهرستان شاهرود

اطلاعات موضوع

Kategori Adı استان سمنان
Konu Başlığı سفر به جنگل یخ*ها در شهرستان شاهرود
نویسنده موضوع Amirhoo3in
تاریخ شروع
پاسخ‌ها
بازدیدها
اولین پسند ارسالی
Son Mesaj Yazan Amirhoo3in

Amirhoo3in

مــدیـر بـازنشـسـتـه
تاریخ ثبت‌نام
Dec 27, 2013
ارسالی‌ها
1,083
پسندها
913
امتیازها
113
محل سکونت
ساحل کارون
دل نوشته
زندگی آبراهی است به نام وفا,میریزد توی جویی به نام صفا,میرود به رودی به نام عشق,میریزد به دریایی به نام وداع:(
مدل گوشی
سیم کارت
تیم ایرانی مورد علاقه
تیم باشگاهی مورد علاقه
تیم ملی مورد علاقه

اعتبار :

[h=1]

[/h]
جنگل اولنگ در فاصله 85 کیلومتری شمال شاهرود در امتداد جنگل*های ابر و قطری قرار دارد و از شمال به جنگل**های استان گلستان، از شرق، غرب و جنوب به ارتفاعات حوضه آبریز شهرستان شاهرود محدود می*شود.
منطقه*ی سمنان، از نظر توپوگرافی نیز بخش زیادی از عرصه به*صورت تپه ماهور با شیب متوسط و پستی و بلندی*های زیادی بوده که در بخش**های شمالی به آبریز دریای خزر در استان گلستان منتهی می*شود.
ارتفاع این اراضی حدود 3100 تا 3200 متر از سطح دریاست و در واقع بر روی یال*های جداکننده*ی دو حوضه*ی آبریز شمالی و جنوبی رشته کوه البرز شرقی در منطقه خیج شاهرود مستقر است.

اکتشاف معادن ذغال سنگ در برخی قسمت*های جنگل به ایجاد جاده*ی نسبتاً خوبی منجر شده که علاقه*مندان و دوستداران طبیعت از آن استقبال کرده*اند.
اگرچه تخریب*های ناشی از احداث جاده و بهره*برداری از معادن ذغال*سنگ لطمه جدی به منطقه وارد کرده اما هوای خنک و مناظر دیدنی و وجود راه مناسب آسفالت، این منطقه را به*مکانی مناسب برای گردشگری تبدیل کرده است. در ایام تعطیل به*خصوص از عصر روزهای پنج*شنبه تا آخرین ساعات روز جمعه، شمار فراوانی از طبیعت*گردان، که اکثریت آنها از اهالی شاهرود هستند، با نصب چادر*های مسافرتی از چمن**زارها، چشمه**ها، جنگل*های تنک منطقه و هوای مطبوع و دلنشین آن استفاده می*کنند.

جاده*ی احداثی امروزه علاوه بر نقش انتقال ذغال*سنگ استخراجی از معادن منطقه برای ارتباط بین شهرهای شاهرود و رامیان هم*چنین برای گردشگران استفاده می*شود.
بر بالای بلندترین گردنه این منطقه، اداره*ی راه و ترابری شاهرود ایستگاهی تأسیس کرده که کار حفاظت از راه و باز نگهداشتن آن را در هنگام برف و کولاک به عهده دارد. وجود این ایستگاه به*عنوان تأسیسات حمایتی، می*تواند در خدمت توسعه*ی گردشگری منطقه استفاده شود.
منطقه اولنگ در حقیقت منطقه**ای است که بین دو فرهنگ متفاوت واقع شده است. در آبریز جنوبی روستاهای شاهرود و در آبریز شمالی روستاهای رامیان قرار گرفته*اند. شکل فرهنگی اهالی معدود باقی*مانده در منطقه*ی اولنگ با سادگی بیشتری همراه است و هنوز تکلفات شهری را در خود جا نداده است

براساس مطالعات هواشناسی، اقلیم منطقه جزء اقلیم**های نیمه خشک مرطوب و در بخش شمالی اقلیم منطقه مرطوب سرد است. متوسط بارندگی سالیانه حدود 350 تا 400 میلی*متر و در آبریز شمالی نیز تا 550 میلی*متر برآورد شده است. میزان تبخیر و تعرق واقعی 700 میلی*متر و میانگین درجه*ی حرارت سالیانه نیز 12درجه سانتی*گراد برآورد شده است.به استناد گزارش*های هواشناسی، تعداد روزهای یخ*بندان در منطقه 98 روز است. اغلب بارش منطقه در فصل زمستان(به صورت برف) و در فصل بهار به*صورت باران است.

مهم*ترین گونه*های جانوری قابل مشاهده در منطقه شامل انواع پستانداران، پرندگان، خزندگان هستند. شرایط جنگلی و امکان پناه گرفتن حیوانات شانس مشاهده*ی بسیاری از حیوانات را برای گردشگران از میان برده است. افراد علاقه*مند با تمهیدات خاص می*توانند گونه*های جانوری آن را مشاهده کنند.
منطقه اولنگ در حقیقت منطقه**ای است که بین دو فرهنگ متفاوت واقع شده است. در آبریز جنوبی روستاهای شاهرود و در آبریز شمالی روستاهای رامیان قرار گرفته*اند. شکل فرهنگی اهالی معدود باقی*مانده در منطقه*ی اولنگ با سادگی بیشتری همراه است و هنوز تکلفات شهری را در خود جا نداده است. آثاری از دست بافته*ها در میان ساکنان گذشته جوزچال دیده می*شود اما صنایع*دستی به شکل پویا و در حال تولید وجود ندارد.
جنگل و ارتفاعات اولنگ بخشی از چشم*انداز منطقه جنگلی شاهرود است که به علت وجود اقلیم مرطوب و خنک و نزدیکی به شاهرود، برای جلب گردشگران در فصل بهار، تابستان و پاییز قابل برنامه*ریزی است.

از جمله جاذبه*هایی که در مسیر بازدید این جنگل فرح*بخش قرار دارد می*توان به مجموعه تاریخی بسطام اشاره کرد که گنجینه*ای از تاریخ، فرهنگ و تمدن منطقه شاهوار است. آرامگاه عارف نامی شیخ ابوالحسن خرقانی در روستای قلعه نو خرقان، آبشار تنگه داستان مجن و نیز موزه*ی باستان*شناسی، موزه*ی حیات وحش و آثار تاریخی شهر شاهرود نظیر مسجد شیخ علی اکبر، مسجد جامع، بازار تاریخی، تکیه زنجیری، خانه یغمایی*ها و... از جمله جاذبه*های مسیر گردشگری جنگل اولنگ است.
در شهرهای شاهرود و بسطام اماکن اقامتی، پذیرایی و آژانس*های گردشگری مناسبی وجود دارد که با بهره*گیری از پرسنل، لیدرهای آموزش دیده و امکانات استاندارد به*خوبی پذیرای گردشگران هستند.
دسترسی به شاهرود که در 400 کیلومتری شرق تهران به مشهد قرار دارد علاوه بر اتوبان، از طریق خطوط ریلی و هوایی نیز امکانپذیر است.
 
بالا پایین