Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

فضیلت های روز عرفه

اطلاعات موضوع

Kategori Adı احادیث و روایات بزرگان دین
Konu Başlığı فضیلت های روز عرفه
نویسنده موضوع sayna
تاریخ شروع
پاسخ‌ها
بازدیدها
اولین پسند ارسالی
Son Mesaj Yazan sayna

sayna

مــدیـر بـازنشـسـتـه
تاریخ ثبت‌نام
Oct 13, 2013
ارسالی‌ها
42
پسندها
3
امتیازها
0
وب سایت
www.qahvetalkh.blogfa.com
تخصص
اینترنتــــــــــــــ
دل نوشته
ایـــن روزهـــآ ... پــــر از احــــســآســم، امـــآ ... خــآلـــی از اعـــــتـمـآد ...!!!!
بهترین اخلاقم
کشتن eLOy
مدل گوشی
سیم کارت
تیم ایرانی مورد علاقه
برند گوشی
تیم باشگاهی مورد علاقه
تیم ملی مورد علاقه
ماه تولد

اعتبار :

شکّی در این نیست که روز عرفه روز بسیار بزرگی است و یکی از روزهای پرفیض و برکت خداوند می*باشد و در واقع بزرگترین مجمعی از مجامع خیر و نیکی، ایمان و تقوی و زمان بسیار مهمّی است برای انجام طاعت و عبادت، آری، عرفه روزی است که در آن پندها و ناشناخته*ها آموخته و شناخته می*شود، دعاها و خواهشها، تضرع و زاریها به آسمان می*رود، رحمتها و برکتها فرود می*آید، گناهان و لغزشها بخشیده می*شود، امیدها و آرزوها، فروتنیها و پشیمانیها ابراز می*گردد، بیگمان روز عرفه روزی بسیار بزرگ و مبارک است به طوری که خورشید بر هیچ روزی بزرگتر و بافضیلت*تر از آن نتابیده است.
بنابراین در حقیقت روز عرفه، چنان مزایای ارزشمند، خصوصیات عظیم، صفات عالی و فضائل بی*انتهایی را به همراه دارد که برشمردن و احاطه *نمودن بر آنها بسیار مشکل بلکه غیرممکن می*باشد، از همه مهمتر اینکه روز عرفه عید بزرگ را برای امت مسلمان کامل فرمود، چنانکه می*فرماید: … الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَکُمُ الإِسْلاَمَ دِینًا… (مائده/ ۳)
«امروز (احکام) دین شما را برایتان کامل کردم و نعمت خود را بر شما تکمیل نمودم و اسلام را به عنوان آیین خداپسند (و جاودان) برای شما برگزیدم».
باید دانست بعد از نزول این آیه، دیگر حکم هیچ حلال و حرامی نازل نشد. از طارق ابن شهاب رضی الله عنه آمد و گفت: ای امیرمؤمنان! شما آیه*ای را در کتاب آسمانیتان می*خوانید که اگر بر ما یهودیان نازل می*شد هر سال آن روز را جشن می*گرفتیم، پرسید: کدام آیه؟ آن مرد یهودی گفت: این آیه: «الیوم أکملت لکم دینکم…» تا آخر آیه. عمر رضی الله عنه گفت: به خدا سوگند من به طور دقیق می*دانم که این آیه در کجا و در چه روزی و در چه ساعتی بر پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم نازل گردیده است، و آن در (عرفات) شامگاه روز عرفه مصادف با روز جمعه بود.»[SUP][SUP][۲][/SUP][/SUP]
خداوند در این روز خجسته و پربرکت بسیاری از بندگان خود را از آتش دوزخ رها می*کند و آنان را مورد عفو و بخشش قرار می*دهد، و با بندگان مؤمنش بر فرشتگان مقرّب و معتبر خود فخر و مباهات می*ورزد، چنانکه از امّ*المؤمنین عایشه رضی الله عنها روایت شده که پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم فرموده است: «ما من یوم أکثر من أن یعتق الله فیه عبداً من النّار من یوم عرفه و إنّه لیدنو ثمّ یباهی بهم الملائکه فیقول: ما أراد هؤلاء؟»[SUP][SUP][۳][/SUP][/SUP]: خداوند در روز عرفه، بیشتر از هر روز دیگری بندگان خود را از آتش دوزخ آزاد می**کند، خداوند مهربان در آن روز ـ آنطوری که فقط خودش می*داند ـ به بندگانش نزدیک می*شود، آنگاه با حضور آنان بر فرشتگانش فخر می*ورزد و از روی فخر و مباهات می*فرماید: اینان چه می*خواهند؟ (مگر جز خشنودی من، و آمرزش گناهانشان آرزوی دیگری دارند؟!)»
ابن عبدالبرّ می*گوید: «این روایت دلالت دارد بر اینکه آنان آمرزیده می*باشند زیرا ممکن نیست که خداوند به کسانی فخر و مباهات ورزد که اهل گناه و خطا باشند مگر بعد از اینکه از تمام گناهان و لغزشهای خود توبه کنند و خالصانه از پیشگاه خداوند طلب آمرزش نمایند،»[SUP][SUP][۴][/SUP][/SUP] همچنین از عبدالله بن عمرو رضی الله عنهما روایت شده که: پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم فرموده است: «إنّ الله تعالی یباهی ملائکته عشیه عرفه بأهل عرفه، یقول: أنظروا إلی عبادی أتونی شعثا غبرا»[SUP][SUP][۵][/SUP][/SUP]: بیگمان خداوند متعال در شامگاه روز عرفه به وسیله کسانی که در عرفه (و در صحرای عرفات) حاضر شده*اند بر فرشتگان فخر می*ورزد و می*فرماید: ببینید که بندگانم چگونه با حالت ژولیده و غبارآلود پیش من آمده*اند.

بالا پایین