Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

ازدواج بدون اذن پدر

• نویسنده موضوع eLOy
  • تاریخ شروع
  • Tagged users هیچ

اطلاعات موضوع

Kategori Adı پاسخ به سوالات حقوقی
Konu Başlığı ازدواج بدون اذن پدر
نویسنده موضوع eLOy
تاریخ شروع
پاسخ‌ها
بازدیدها
اولین پسند ارسالی
Son Mesaj Yazan eLOy

eLOy

مدیر کل انجمن
تاریخ ثبت‌نام
Jun 21, 2013
ارسالی‌ها
8,743
پسندها
14,851
امتیازها
113
وب سایت
www.biya2forum.ir
تخصص
نقاشی و خوشنویسی
ماه تولد

اعتبار :

ازدواج بدون اذن پدر

نام سپیده

پرسش: با سلام من سوالمو تو وبم ازتون پرسیدم ولی فکر کنم به دستتون نرسیده .من ۲۱ سالمه و با دو خواهرم بعد از فوت مادرم به دلیل رفتار های بد پدرمان و اقدام او به اتش زدنمان به کمک عمویمان خانه ای اجاره کردیم و دوسالی هست در ان زندگی میکنیم من خواستگاری دارم که خانواده ها موافق ازدواجمان هستند تدارکات عقد و عروسی مشخص شد و کل فامیل به پدرم گفتند که برای اجازه عقد بیاید ولی او ادعا کرد دخترانی ندارد و خود را قایم کرد به دفتر امام جمعه رفتیم نامه ای به دادگاه نوشت تاریخ جلسه اول دادگاه ۲۷/۹ تعیین شد وکسی پدرم را پیدا نکرد دادگاه به ما اعلام کرده باید شخصی که برای ازدواج انتخاب کردم در دادگاه حاضر شود و صلاحیتش ثابت شه و دادگاه رای ازدواجمان را بده سوال من اینه صلاحیتش شامل چه جیز هایی میشه؟ ایا در جلسه اول حکم صادر میشه؟در دادگاه چه سوالاتی از ما میپرسن مرسی خواهش میکنم زودتر جوابمو بدین.

پاسخ: دوست عزیز مطابق ماده ۱۰۴۳ قانون مدنی مقرر میدارد:«نکاح دختر باکره اگر چه به سن بلوغ رسیده باشد موقوف به اجازه پدریا جد پدری او است و هر گاه پدر یا جد پدری بدون علت موجه از دادن اجازه مضایقه کند اجازه او ساقط و در این صورت دختر می تواند با معرفی کامل مردی که می خواهد با او ازدواج نماید و شرایط نکاح و مهری که بین آنها قرار داده شده پس از اخذ اجازه از دادگاه، به دفتر ازدواج مراجعه و نسبت به ثبت ازدواج اقدام نماید.»

در صورتی که ، پدر یا جد پدری غایب بوده و به آنها دسترسی نباشد، دختر می تواند بدون اذن ولی با همسر شایسته و هم کفو خویش ازدواج کند. ماده ۱۰۴۴ قانون مدنی، اصلاحی سال ۱۳۷۰، این چنین مقرر می دارد: « در صورتی که پدر یا جد پدری در محل حاضر نباشند و استیذان از آنها نیز عادتاً غیر ممکن بوده و دختر نیز احتیاج به ازدواج داشته باشد ، وی می تواند اقدام به ازدواج نماید.» باید افزود در پاره ای از موارد، اعتبار اذن ولی ساقط می گردد و دختر باکره می تواند بدون اذن پدر یا جد پدری خویش اقدام به ازدواج کند؛ چنین ازدواجی به حکم قانون صحیح و نافذ می باشد. این قیود محدود کننده عبارتند از:

الف : ولی باید در قید حیات باشد ،وگرنه اجازه او لازم نیست.

ب : ولی حاضر باشد، اگر ولی مسافر یا غایب بود ، ولایت او ساقط و اذن وی غیرلازم می گردد.

ج : ولی خود باید اهلیت داشته باشد؛اگرولی و سرپرست خود محجور باشد،حق دخالت ندارد.

د: ولی باید در ازدواج دختر مصلحت شناسی کند، زیرا اختیار او محدود به مصلحت دختر است.

ه : ولی باید در رعایت مصلحت ، دلسوز باشد؛ ممانعت بی جهت به موجب قانون ولایت ولی را ساقط می نماید.
دوست عزیز دقت داشته باشید چنانچه دادگاه این ازدواج را به مصلحت بداند اقدام به صدور حکم می نماید.مسلما سوالات دادگاه در جهت احراز صلاحیت مرد معرفی شده از سوی شما هم از لحاظ شغلی مالی سلامت هم شان بودن و ... است.موفق باشید.

فروغ نظربیگی
کارشناس ارشد حقوق خصوصی وکیل دادگستری و مشاور حقوقی
(مشاور حقوقی شرکت وارداتی تدبیر سم پارسا)
http://hoghogh2000.blogfa.com/

بالا پایین